Partner serwisu
Intermodal i logistyka

URE: Mapa drogowa dla pełnej liberalizacji rynku gazu

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
05-02-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
URE: Mapa drogowa dla pełnej liberalizacji rynku gazu
fot. Włodzimierz Włoch
Mapa drogowa uwolnienia cen gazu ziemnego to pakiet działań, których realizacja pozwoli na rozwój transparentnego rynku hurtowego gazu ziemnego oraz mechanizmów zmiany sprzedawcy na rynku detalicznym. Opublikowany przez URE dokument jest wynikiem wspólnych prac powołanego przez Ministra Gospodarki Zespołu Doradczego ds. związanych z liberalizacją rynku gazu, na forum którego dyskutowano możliwe warianty działań w tym zakresie.

Jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, Mapa stanowi jednocześnie realizację działania 5.6. określonego w załączniku 3 do Polityki energetycznej Polski do 2030 r. Dokument określa katalog działań eliminujących bariery rynkowe i zapewniających faktyczny rozwój rynku gazu ziemnego, w tym zmianę mechanizmów regulacji wspierających konkurencję na rynku gazu ziemnego i wprowadzenia rynkowych metod kształtowania cen. Uwzględnia także, w możliwe najszerszym zakresie, oczekiwania obecnych i przyszłych uczestników rynku gazu zgłaszane w procesie konsultacji.

 

Część przewidzianych w dokumencie zadań została zrealizowana w roku ubiegłym, co w znaczący sposób przyczyniło się do eliminacji niektórych barier rynkowych. Należy tu wspomnieć m.in. o określonej w instrukcjach gazowych nowej architekturze rynku, umożliwiającej handel gazem w punkcie wirtualnym, a także o uruchomieniu Giełdy Gazu na Towarowej Giełdzie Energii.

Jednak obecnie w Polsce rynek hurtowy gazu ziemnego, na którym oferowany jest gaz ziemny do dalszej odsprzedaży, funkcjonuje w niewielkiej skali. Obrót hurtowy w kraju stanowi 2 % zapotrzebowania krajowego na gaz. Obecna, zmonopolizowana struktura sektora gazowniczego nie sprzyja funkcjonowaniu mechanizmów konkurencji na rynku. Aby na rynku można było mówić o konkurencji, odbiorca końcowy powinien mieć możliwość wyboru z co najmniej dwóch alternatywnych ofert sprzedaży gazu ziemnego przygotowanych przez niezależne od siebie przedsiębiorstwa – podkreśla URE w dokumencie.

 

Planowane w najbliższym czasie zmiany prawne, a w szczególności wdrożenie tzw. obliga giełdowego, wymagają przedstawienia kompleksowej informacji o przyszłych uwarunkowaniach i mechanizmach funkcjonowania tego rynku, które w rezultacie pozwolą na uwolnienie cen dla odbiorców. Stąd zasadniczym celem wdrożenia proponowanego w Mapie programu działań jest osiągnięcie zmiany struktury podmiotowej na rynku gazu, a tym samym wykreowanie publicznego obrotu tym paliwem i w efekcie uwolnienie cen dla odbiorców.

 

Działania wyznaczone w dokumencie mogą podlegać modyfikacjom w wyniku prac rządowych nad aktualizacją polityki energetycznej oraz prac parlamentarnych nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych. Prezes URE podkreśla jednak, że cele i priorytety, określone w Mapie mają charakter uniwersalny z punktu widzenia decyzji w sprawie zatwierdzania taryf.

 

Plan priorytetowych działań zakłada kilka działań: Stworzenie podstaw do uwolnienia cen dla odbiorców komercyjnych, w tym uruchomienie płynnego rynku hurtowego; usprawnienie zmiany sprzedawcy gazu ziemnego i zmiany w umowach kompleksowych PGNiG; Rozwój konkurencji na krajowym rynku gazu ziemnego i integracja z rynkami regionalnymi UE, a tu m.in. wprowadzenie narzędzi stymulowania zachowań prorynkowych na rynku gazu ziemnego; zwiększenie przejrzystości hurtowego rynku gazu ziemnego czy rozbudowę infrastruktury gazowej; a także Stworzenie warunków do uwolnienia cen dla małych odbiorców i gospodarstw.

 

Mapa drogowa dla pełnej liberalizacji rynku gazu

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5